9 Nisan 2015 Perşembe

Albert Labarre "Kitabın Tarihi"


Dost Yayınevi'nin Kültür Kitaplığı serisinden okuduğum ilk kitap oldu Kitabın Tarihi. (Kültür Kitaplığı serisindeki kitaplar için tıklayınız.

Beklentinize göre şekil değiştirecek bir kitap. Sevebilirsiniz de, sıkılabilirsiniz de. Didaktik bir dili var. Bazı sayfalarını atlayarak okudum. İsminde de belirtildiği gibi yoğun tarihi bilgi ve kitap basımıyla ilgili çok fazla teknik terimler içeriyor. O teknik anlatımın içinden sıyrılıp, ilgimi çeken konu ve cümleleri ayıklayarak okumak biraz yorucu oldu.


En çok Kitabın Kökenleri, Ortaçağ'da Kitap ve Modern Kitap bölümlerini sevdim.


8 Nisan 2015 Çarşamba

Hayat Değiştiriciler 3 Yaşında! :)


8 Nisan 2012'de açtığım blogum 3 yaşında! :) Amacım kitapları ve içlerindeki sevdiğim cümleleri not düşmek, sevmediğim ve etkilenmediğim kitaplara hiç yer vermemekti, ismini bu nedenle "Hayat Değiştiriciler" seçtim. Kafka'nın da dediği gibi;  "Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?"

Burası sayesinde birçok kitap kurduyla tanıştım ve  bir edebiyat dergisinde yazmayı deneyimlemiş oldum.İyi ki okuduklarımı bir defter yerine buraya not etmeyi seçmişim :)


Nice hayatınızı değiştiren kitaplar okumanız dileğiyle :)