20 Nisan 2013 Cumartesi

Aydökümü #Nisan 2013


Nisan ayı benim için dolu dolu geçen bir ay oldu. Uzun zamandır listemde olan ama okumaya fırsat bulamadığım, merak ettiğim bir çok kitabı okudum ve hepsini çok beğenerek, istekle okudum. Bu yüzden mutlu ve huzurluyum. 


Bu ay boş vakitlerimi kütüphanelerde geçirdim kitapçılarda bulamadığım kitapları bulup okudum. Bu durumu alışkanlığa dönüştürmekte kararlıyım :) Gittiğim kütüphaneler arasında en etkilendiğim Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi oldu, Gülhane Parkı girişinde solda bulunan kütüphaneye tramvayla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Bu Ay Hangi Kitapları Okudum? 
(Okuduğum kitaplarla ilgili ayrıntılı yazıları ilerleyen günlerde ekleyeceğim.) 

Virginia Woolf'un Kendine Ait Bir Oda kitabını mart ayının son haftasında okudum. Kitap beni oldukça etkiledi. Hatta Kitapçı dergisinin gelecek sayısında yayınlanmak üzere bu kitap hakkında bir yazı yazdım. Yazımı, derginin Mayıs-Haziran sayısında okuyabilirsiniz.

İlk okuduğum Tomris Uyar kitabı Aramızdaki Şey'di. Diz Boyu Papatyalar'ı da en az onun kadar severek okudum. Yıpranmış 1. baskısını okumak ayrı bi güzeldi :)

Aramızdaki Şey ve Diz Boyu Papatyalar'dan sonra elime aldığım Tomris Uyar kitabı 'Kitapla Direniş' oldu. Kitabı Bakırköy Kütüphanesi sayesinde keşfettim, henüz tamamını okuma fırsatı bulamadım oldukça kalın bir kitap çünkü. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört'ü herkes okumalı! Roman ütopik oluşu kadar  gerçekçi de. Bu onu kült ve her çağda okunabilir kılmış. 

Tezer Özlü - Ferit Edgü Mektuplaşmalarından oluşan Her Şeyin Sonundayım hakkında yazdıklarım burada
Cemal Süreya'nın eşi Zuhal Tekkanat'a yazdığı mektuplardan oluşan Onüç Günün Mektupları hakkında yazdıklarım burada

Dostoyevski'nin ilk romanı olan İnsancıklar'la ilgili yazdıklarım burada.

Bu Ay Hangi Kitapları Aldım? 
 Hilmi Yavuz'un yeni çıkan kitabına aldığım günden beri başlayacağım bir türlü kısmet olamadı :)

 Aslıhan pasajının 2. katında bulunan Eylül Kitabevinde rastladığım bu 1. basımları almadan olmazdı :)


                       İstiklâl'e gidip Yapı Kredi Yayınlarına uğramamak hiiiç olmazdı :)Hiç yorum yok: